Ból kolan przy przysiadach jest przypadłością, która dotyka zarówno osoby początkujące, jak i zawodowców. Zastanawiasz się jakie ćwiczenia wykonywać, aby nie dokuczały Ci bolące kolana po treningu?
Z artykułu dowiesz się, jak zapobiegać kontuzji kolan.
Bolące kolana po treningu – najczęstsze przyczyny
Ból kolana następuje przede wszystkim po intensywnym treningu lub po bieganiu. Bolące kolana po treningu są najczęściej konsekwencją nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń oraz przeciążenia stawu.
Jednakże ból kolan podczas ćwiczeń wiąże się również z:
– nieprawidłową postawą
– stanem zapalnym
– otyłością,
– zmianami zwyrodnieniowymi kolana.
U osób aktywnych, ale i u tych mniej aktywnych, brak siły niektórych mięśni otaczających kolano wywołuje ból kolana podczas ćwiczeń.
Ból kolan przy przysiadach – czy przysiady są bezpieczne dla kolan?
Przysiad jest jedną z naturalnych pozycji dla ludzkiego ciała.
Przysiady jednocześnie zmuszają do pracy wiele grup mięśniowych oprócz tego więzadła, ścięgna i kości budujące kolano, są więc jednym z wielu ćwiczeń, jakie można robić dla zachowania zdrowych kolan. Pamiętając o poprawnej technice.
Ból kolana w trakcie biegania – co robić?
Jednym z rodzaju bólów kolan występujący po bieganiu jest ból pojawiający się z przodu kolana.
Jeżeli nie jest to bezpośredni uraz, ból może być spowodowany przez:
– złą technikę biegania,
– brak rozgrzewki,
– źle dobrane obuwie,
– twarde podłoże.
– bądź za dużą objętość treningową.
Bólu kolana po bieganiu nie wolno lekceważyć. Uraz z biegiem czasu może prowadzić do chrupania w stawie kolanowym oraz do bólu nie tylko podczas ćwiczeń, ale również przy kucaniu lub siadaniu.
Czy można ćwiczyć z bólem kolana?
Ból kolana po treningu może w znaczący sposób ograniczyć aktywność. Jeżeli jednak nie odczuwasz ostrego bólu, a kontuzja nie wyklucza uprawiania sportu, warto pozostać aktywnym.
Należy znaleźć przyczynę wystąpienia bólu dobierając ćwiczenia, które zmocnią najsłabsze ogniwo w obrębie stawu.
Jeżeli wystąpił ból kolana przy przysiadach, należy przyjrzeć się technice ich wykonywania.
Polecam nagrać się telefonem i zobaczyć na przykład czy kolano podczas przysiadu zachowuje jedną linię ze stopą i biodrem.
Kolejną przyczyną może być dodanie za dużego obciążenia, jeżeli wcześniej nie miałeś bólu a zwiększyłeś obciążenie i ból się pojawił!
Niewystarczająca siła mięśni otaczających biodro, kolano i kostkę może być kolejną przyczyną prowokującą ból! W przypadku wystąpienia bólu kolana po treningu można zastosować zimne okłady, a także zmniejszyć intensywność ćwiczeń, aby dać stawom odpocząć.
Rozwiązaniem Twoich dolegliwości bólowych będzie konsultacja ze mną, pomogę Ci znaleźć przyczynę Twojego bólu dostosuje obciążenie i ćwiczenia, które będą dostosowane do Twoich możliwości.
Jak robić przysiady, żeby nie bolały kolana?
Bolące kolana przy przysiadach wiążą się ze złą techniką ćwiczenia. Przed przystąpieniem do treningu należy wykonać rozgrzewkę ukierunkowaną pod To co będziemy robić w części głównej treningu!
Ćwicząc przysiad:
– stań na szerokość barków, z kolanami ustawionymi w jednej linii z biodrem i stopą.
– napnij brzuch i pośladki, zacznij od cofnięcia bioder.
– przy schodzeniu w dół pilnuj, aby ciężar rozkładał się na całych stopach, a plecy pozostały w neutralnej pozycji, bez nadmiernego pochylania do przodu.
Przysiady można wykonywać przed lustrem lub pod okiem trenera, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu kolan po przysiadach.
Bolące kolana po treningu – jak zapobiegać?
Dlatego tak istotne jest wzmocnienie stawu kolanowego poprzez odpowiednie ćwiczenia, ale zadbaj też o dietę i sen.
Ból kolana po treningu? Skomplikowana budowa anatomiczna oraz długotrwałe obciążenia sprawiają, że kolana narażone są na wiele urazów. Dlatego tak istotne jest wzmocnienie stawu kolanowego poprzez odpowiednie ćwiczenia, dietę, suplementację oraz sen.
Jak odciążyć stawy kolanowe?
W zależności od urazu, ćwiczenia na staw kolanowy mogą być wykonywane w domu lub pod okiem specjalisty. Ważne jest, aby ćwiczeń nie dobierać samodzielnie, gdyż źle dobrane mogą zwiększyć ból w kolanach przy przysiadach lub innych czynnościach codziennym jak wchodzenie i schodzenie po schodach.
Współpraca z trenerem przyniesie pacjentowi mnóstwo korzyści. Indywidualnie dobrane ćwiczenia pomogą przywrócić właściwe napięcie mięśni, zniwelują ból i poprawią ruchomość stawów. Starannie wyselekcjonowane ćwiczenia są dostosowane do możliwości pacjenta. Moje doświadczenie i kwalifikacje pomogą poprawić kondycję oraz wyeliminują ból kolan podczas ćwiczeń u każdego podopiecznego.