Czym jest trening funkcjonalny?

utworzone przez | | Blog

Czym jest trening funkcjonalny? 

 W treningu funkcjonalnym skupiamy się na odzwierciedleniu ruchów z dnia codziennego.  takich jak siadanie na krzesło , podnoszenie czegoś ciężkiego z podłogi czy sięganie na górną półkę po książkę.

Jaki jest cel treningu funkcjonalnego ? 

Celem treningu funkcjonalnego jest przywrócenie ogólnej sprawności ciała poprzez wzmocnienie mięśni. Trening wpływa także na poprawę stabilności i mobilności, dzięki czemu plan treningowy dopasowany jest do celu, a wykonywane ćwiczenia bezpieczne dla zdrowia.

Trening funkcjonalny wykorzystuje całą gamę ruchów, które odzwierciedlają wykonywanie codziennych czynności. Dobrze przeprowadzony trening zmniejsza ryzyko urazów oraz niweluje bóle, które uprzykrzają życie.  

Przygotowując się na większy wysiłek dla organizmu, na przykład wyjazd na narty warto wykorzystać trening funkcjonalny. Odpowiednio dobrane ćwiczenia sprawią, że Twoje ciało będzie poruszało się pewniej, a mięśnie będą mocniejsze. Zmniejszy się ryzyko kontuzji, a Ty będziesz mógł spędzać czas aktywnie, tak jak lubisz – grając w piłkę nożną czy koszykówkę bez obawy o uraz kolana.

 Dla kogo jest trening funkcjonalny ? 

Założeniem treningu funkcjonalnego jest ogólne zwiększenie siły, poprawa kondycji i zbudowanie  sprawności ciała. Ruch sprawi, że w Twoim ciele pojawią się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Trening funkcjonalny wykorzystywany jest również w procesie rehabilitacji, gdyż poprawia i wzmacnia zakresy ruchów ciała i pozwala wrócić do pełnej sprawności. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zachować swoje ciało w jak najlepszej formie, chcesz przygotować się do aktywnego spędzenia urlopu czy maratonu powinieneś wybrać tę formę treningu.

 Jakie są zalety treningu funkcjonalnego? 

 1. Trening funkcjonalny może pozytywnie wpłynąć proces odchudzania poprzez zwiększenie metabolizmu.

2. Poprawi równowagę i mobilność ciała dzięki czemu będziesz mniej narażony na złamania lub skręcenia.

3, Zwiększy wydolność organizmu, co pozytywnie wpłynie na pracę Twojego serca, a wchodzenie po schodach nie będzie męczące.

4, Dobrze wpłynie na postawę ciała poprzez wzmocnienie mięśni posturalnych.

5. Ochroni Cię przed urazami. Dzięki przywróconym pełnym zakresom w stawach i silnym mięśniom (mięśnie są czynnymi stabilizatorami np. kolana).

 Przykładowe ćwiczenia w treningu funkcjonalnym:

1.    Martwy ciąg – uczy nas poprawnej postawy podczas  podnoszenia ciężkich przedmiotów

2.    Wykrok buduje nam siłę kolan kiedy wchodzimy po schodach

3.    Pompka – jeżeli chcesz przepchnąć samochód.

4.    Przenoszenie przedmiotów – przydatne podczas noszenia zakupów czy zgrzewki wody.